Need kuulsad nami-nami pirukad on iga pidulaua hitt. Peedi ja sinihallitusjuustu kooslus on uskumatult hea, pirukad maitsevad suurepäraselt nii soojalt kui ka külmalt.
Kogused olid mul sellised ja sain 40 pirukat:
500 g pärmi-lehttainast 4 väiksemat keedetud peeti 200 g sinihallitusjuustu värsket tüümianit määrimiseks muna
*Ahi kuumutada 200 kraadini. *Lehttainas rullida laiali, lõigata umbes 4x4 cm suurused ruudud. *Peet lõigata õhukesteks viiludeks. *Iga tainaruudu keskele vajutada väikese klaasi või pitsiga ring ja sinna tõsta peediviil. *Peedi peale panna väike tükike sinihallitusjuustu ja tüümianilehti. *Pirukate ääred määrida munaga, tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpsetada ahju keskosas u 10 minutit, kuni on kerkinud ja kuldpruunid.
*Ahi kuumutada 200 kraadini. *Paprika ja suvikõrvits hakkida u 2x2 cm suurusteks tükkideks (eelnevalt pesta ja puhastada, eelmaldada seemned), valada kuumakindlasse kaussi/vormi. *Küüslauk, tüümian ja basiilik hakkida ning lisada paprikale-suvikõrvitsale. *Maitsestada soola ja pipraga, lisada juurde õli, segada läbi. *Ahjuvorm katta fooliumiga ja tõsta ahju, valmimisaeg u 50 minutit.
Vahelduseks tavapärasele keedukartulile võiks proovida hoopiski kartuliröstit. Kartuliröstit võib serveerida eraldi roana või lisandiks lihale-kalale-kanale.
Umbes 15 pätsikest: 6 suuremat kartulit jupp porrut 2-3 küüslauguküünt värsket tüümianit soola pipart 3-4 sl (oliivi)õli
*Ahi panna kuumenema 215 kraadi peale. *Kartulid koorida ja riivida suurema riiviga. *Riivitud kartul loputada külma vee all ning nõrutada sõelal, pigistada välja üleliigne vedelik, valada kaussi. *Kartulile juurde lisada hakitud porru, tüümian, purustatud küüslauk ja õli, maitsestada soola ja pipraga ning segada läbi. *Tainast vormida väikesed pätsikesed ning tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, pätsikeste vahele võiks jääda 2-3 cm ruumi. *Küpsetada ahju keskosas umbes 30 minutit või nii kaua kuni on alt ja pealt ilusti kuldpruunid.
Vaata ka nami-nami uut kooskokkamise teemat: vegan-toidud.
Põhimõtteliselt on tegu praetud šampinjonidega, kuna šampinjoni-tüümiani kooslus on lihtsalt nii hea, pean seda teistega ka jagama. Ilmselt sobiks sama hästi või veel paremini ka puravikud aga meie kodumetsas pole peale männiriisikate hetkel suurt midagi ja turule pole ka ammu jõudnud. Nami-namis on viimase kooskokkamise teemaks vegan-toidud, nii et see postitus peaks sinna kategooriasse samuti sobima.
250 g šampinjone 1 suurem sibul 2 küüslauguküünt 1 tl hakitud värsket tüümianit soola pipart õli
*Šampinjonid lõigata pooleks, suuremad neljaks, sibul hakkida ja küüslauk purustada, kõik valada pannile, lisada natuke õli ning praadida kuldpruuniks. *Maitsestada soola ja pipraga ning lisada tüümian.
Tavaliselt kasutan seda salatit omletitäidisena, väga hästi sobiks see veel liha kõrvale ja näiteks bruscheta pealseks.
Umbes pool pakki ehk 25 tk conchiglie ehk teokarbipastat
Täidis: 250 g ricottat 1 pallike mozzarellat 50 g Valio Fortet või Parmesani 2 suurt peotäit rukolat, kui rukola ei meeldi võib selle asendada nt basiiliku või spinatiga 1 küüslauguküüs 2 sl oliiviõli soola pipart
*Pasta keeta vastavalt pakil oleval juhendile. *Täidise jaoks segada ricotta, riivitud mozzarella, riivitud Forte, peeneks hakitud rukola ja purustatud küüslauk. *Maitsestada soola ja pipraga ning segada juurde oliiviõli. *Teokarbipasta täita juustutäidisega, väga lihtne on seda teha tordipritsi abil. *Pasta laduda ahjuvormi ja piserdada üle oliiviõliga, küpsetada 220 kraadises ahjus umbes 10 minutit, kuni pasta on ilus kuldkollane. *Tomatikastme jaoks praadida hakitud sibul, küüslauk ja peekon tilgakese oliiviõliga kuldpruuniks. *Lisada purustatud tomat ning keerata kuumus väiksemaks, hautada 5-10 minutit. *Lõpuks maitsestada soola ja pipraga ja lisada hakitud oliivid.
Need on väga hõrgud ja maitsvad koogikesed, kreem on hästi mõnusa konsistentsiga ja täpselt parasjagu šokolaadine. Kreemi võib veel teha piimašokolaadist või valgest šokolaadist ja serveerida kasvõi eraldi magustoiduna. Soolane pistaatsiapähkel sobib koogile imehästi, justkui täpp i peal.
Antud kogusest saab 6-8 koogikest, võib teha ka 1 suurema koogi (22-24cm läbimõõduga), kuid kreemi võiks siis teha topeltkoguse.
Korvikesed: 150 g jahu 35 g kakaod 60 g suhkrut 100 g võid 1 suur muna
Kreem: 200 ml 36% koort 1 vaniljekaun 120 g tumedat šokolaadi 50 g suhkrut 3 munakollast
Peale: hakitud pistaatsiapähkleid
*Kuivained ja võitükid panna köögikombaini ja töödelda ühtlaseks puruks, lisada muna ning segada läbi (võib teha ka käsitsi). *Tainas valada lauale ja sõtkuda ühtlaseks, veeretada ilusaks palliks, mässida toidukilesse ning tõsta külmkappi vähemalt 20 minutiks. *Ahi kuumutada 180 kraadini. *Võiga määrida 8 umbes 10cm läbimõõduga väikest kuumakindlat vormi (võib kasutada ka muffinivormi). *Tainas rullida jahusel laual laiali (umbes 3 mm paksuseks) ja sellega vooderdada vormid. *Taina peale asetada küpsetuspaberi tükid ja selle peale midagi raskuseks, nt kuivatatud ube või herneid. *Küpsetada ahju keskosas umbes 20 minutit.
*Kreemi jaoks sulatada šokolaad kuumaveevannil, jahutada. *Teise potti valada koor ning pikuti pooleks lõigatud vaniljekaun, koor lasta aeglaselt keema. *Koorel lasta 10 minutit jahtuda, vaniljekaunast eemaldada seemned ja lisada need koorele. *Šokolaadile lisada munakollased ja suhkur, segada hoolikalt läbi ning valada juurde koor, segada ühtlaseks. *Šokolaadikreem tõsta kuumaveevannile, pidevalt segades kuumutada nii kaua kuni kreem on piisavalt paks ja jääb lusika seljale. *Jahtunud kreem valada šokolaadikorvikestesse, korvikesed tõsta 2-3 tunniks külmkappi, et kreem saaks taheneda. *Korvikestele raputada peale purustatud pistaatsiapähkleid.
Hollandi kaste pošeeritud muna, singi ja röstsaiaga
Hollandi kaste on siidine ja kreemjas kaste, mille põhikomponentideks on muna ja või ja mille maitsestamiseks kasutatakse sidrunimahla, soola ja (valget)pipart. Hollandi kastet serveeritakse pošeeritud muna, aurutatud köögiviljade või kalaga. Variante kuidas kastet teha ja mida veel maitsestamiseks kasutada on mitmeid, kõige levinum on redutseeritud valge veiniga kaste, mille maitsestamiseks on kasutatud shalottsibulat, loorberilehte ja küüslauku; tihtipeale kasutatakse tavalise või asemel selitatud võid, maitsestamiseks võib veel kasutada Dijon sinepit, cayenne pipart, tüümianit jmv. See retsept/õpetus on nami-namist (veiniäädika asemel kasutasin veini), võrreldes teiste õpetustega on palju lihtsam ja ideaalne kodus katsetamiseks.
2 munakollast 20 ml kuiva valget veini 2 sl kohvikoort soola pipart 100 g võid (lõigata väiksemateks tükkideks ja panna sügavkülma) poole sidruni mahl
*Kuumakindlas kausis vispeldada munakollased, koor, vein ühtlaseks ning maitsestada soola ja pipraga. *Kauss tõsta väiksema kuuma veepoti peale (kauss peab olema veepinnast kõrgemal). Vesi peaks kergelt võbisema, mitte keema. *Segada vispliga kuni kaste on paksenenud. Kui kaste hakkab liiga kiiresti paksenema, tõsta kauss korraks poti pealt ära, segada kiiresti läbi, vajadusel keerata pliidil kuumust väiksemaks. Kui muna läheb tükki ja moodustub nii-öelda munapuder siis on kaste kahjuks untsus :( *Kui kaste on piisavalt paks (majoneesi taoline) siis tõsta pott tulelt ja hakata juurde lisama võitükke, üks tükike korraga, pidevalt vispliga segades. *Lõpuks maistestada sidrunimahlaga. *Serveeritakse soojalt.
See kook on küll iga šokohooliku unistus, 50% sellest koogist moodustab šokolaad. Ei taha mõeldagi, kui palju kaloreid on ühes koogitükikeses, kuid vahel võib ju patustada :)
500 g tumedat šokolaadi (Fazeri küpsetussarjast) 5 toasooja muna, kollased ja valged eraldi 175 g suhkrut
*Kõigepealt panna ahi 180 kraadi juurde kuumenema. *Šokolaad sulatada kuumaveevannil, nagu ikka, teha seda väga hoolikalt, et šokolaadi sisse ei satuks tilkagi vedelikku. *Munakollased vahustada suhkruga tugevaks heledaks vahuks. *Munavalged vahustada tugevaks vahuks. *Sulatatud šokolaad segada kokku munakollasevahuga, lisada umbes pool munavalgevahust ja vaikselt segada ühtlaseks. *Lõpuks lisada juurde ülejäänud munavalgevaht ja segada väga vaikselt ja kergelt läbi. *22 või 24 cm läbimõõduga koogivormi põhjale panna küpsetuspaber, ääred määrida võiga, väljast vooderda koogivorm fooliumiga, seejärel valada tainas vormi. *Kooki küpsetada kuumaveevannis (kõrgema äärega ahjuplaadile valada vett ja sellele tõsta koogivorm) ahju keskmises osas, 45 minutit. Jahutada avatud uksega ahjus 15-20 minutit. *Kook raputada üle tuhksuhkruga, serveerida vaniljejäätise või vahukoorega ja maasikatoormoosiga, kõige parem soojalt. Retsept pärit siit.
Kes ei ole veel proovinud sellist varianti kukeseente säilitamiseks siis tehke seda kindlasti, väga maitsev on! Peale kukeseente võib kasutada ka teisi kupatamist mittevajavaid seeni. Retsept Thredahlia blogist väikeste muudatustega.
1 liiter kuumutatud (kuke)seeni (värskeid seeni teeb see umbes 4 liitrit) 100 ml vett 75 ml oliiviõli 50 g suhkrut 25-30 g meresoola 2-3 loorberilehte10 tera musta pipart 7 tera vürtsipipart 1 väiksem kaneelikoor 2 küüslauguküünt 1 suurem sibul 75 ml valget veiniäädikat 500-600 ml kuiva valget veini
*Marinaadi jaoks valada potti vesi ja oliiviõli, lisada loorber, piprad kaneelikoor, ratasteks lõigatud sibul ja väiksemaks lõigatud küüslauk. Kuumutada umbes 5 minutit. *Marinaadile lisada sool ja suhkur, kuumutada kuni lahustub. *Lisada vein ja äädikas ning kuumutada keemiseni, vajadusel maitsestada soola-suhkruga või lisada veini-äädikat, eemaldada loorberilehed ja kaneelikang. *Marinaadile lisada kuumutatud seened, lasta keema ning kuumutada madalal kuumusel veel umbes 5 minutit. *Seened koos marinaadiga tõsta puhastesse purkidesse, kaanetada.