Ülimalt kreemjas ja kelmikalt roheline risoto maitseb värskelt ja kevadiselt.
250 g risotoriisi (Arborio või Carnaroli) 1 sibul õli ja 1 sl võid 1 klaas kuiva valget veini u 5 dl kanapuljongit u 50 grammi Fortet või Paremesani 2-3 sl mascarponet soola suur peotäis käharpeterselli lehti 200 g külmutatud herneid
*Herned keeta soolaga maistestatud vees pehmeks, kurnata ja valada blenderisse või kõrgemasse anumasse, lisada petersell. Purustada blenderi või saumikseriga ühtlaseks püreeks, vajadusel lisada natuke vett. *Või ja õli valada pannile, lisada hakitud sibul ja kuumutada klaasjaks, lisada riis, segada läbi ning valada juurde vein, kuumutada nii kaua kuni vein imendub riisi. *Seejärel hakata lisama kuuma puljongit kulp-kulbi haaval. Kuumutada keskmisel kuumusel umbes 15 minutit, aeg-ajalt segada ja vajadusel lisada puljongit. *Kui riis on pehme keerata kuumus kinni, lisada herne-petersellipüree, mascarpone ja riivitud parmesan, segada läbi, vajadusel maitsestada. *Serveerida koheselt meelepäraste lisanditega.
Nami-nami seekordse kooskokkamise teemaks on põhjamaine ''väike jõululaud'' ehk jõluootelaud, võibolla lisab asjasse natuke rohkem selgust soomekeelne nimetus ''pikkujoulu''. Lühidalt; kutsutakse sõbrad kokku, süüakse-juuakse head ja paremat ning oodatakse lähenevaid pühi. Minu esimene koogikatsetus, jõuluoote- või siis jõululauale: juustukook kirsside ja glögimaitselise kastmega.
NB! kogused on mõeldud pisikese 18 cm läbimõõduga vormi jaoks, kui kasutada 24 cm läbimõõduga vormi siis võtta kõike topelt!
Põhi: 75 g kaeraküpsiseid 40 g võid 1 tl kakaod 1 sl fariinisuhkrut 1/4 tl piparkoogimaitseainet
Toorjuustukate: 250 g toorjuustu 100 g hapukoort 75 ml suhkrut 2 muna 1 sl konjakit paarkümmend kivideta kompotikirssi
*Esmalt panna ahi kuumenema 160 kraadi peale. *Küpsised purustada peeneks pudiks, lisada kakao, fariinisuhkur, piparkoogimaitseaine ja sulavõi. *Küpsisepuru valada küpsetuspaberiga vooderdatud lahtikäivasse koogivormi, suruda kergelt põhja külge kinni. *Toasoe toorjuust vahustada suhkruga, lisada hapukoor ja vahustada edasi, lõpuks lisada ükshaaval toasoojad munad, mikserdada kergelt läbi, maitsestada konjakiga. *Toorjuustusegu valada küpsisepurule. Kirsid jaotada ühtlaselt koogi peale laiali. *Kook tõsta ahju keskossa, 1 tunniks küpsema (kui teha suuremas vormis ja topeltkogustega kook, siis pikendada küpsemisaega 10-15 minutit). Eriti kreemise ja hea juustukoogi saamiseks küpsetada kooki kuumaveevannis või asetada koos koogiga ahju veenõu. *Kui kook on küpsenud siis lasta avatud uksega ahjus jahtuda 1 tund. *Jahtunud kook tõsta 5-6 tunniks külmkappi. *Enne serveerimist teha kaste, selleks valada kõik koostisained pannile ja kuumutada tugeval kuumusel kuni vedelik muutub siirupiseks. Kaste jahutada ja valada koogitükkidele.
Lisaks sellele, et november on kooljakuu ja hingekuu on Eesti toidumaastukul kuulutatud 2010 november Sealihakuuks (täpsemalt saab lugeda SIIT). Sealihakuu auks ning mõeldes lähenevatele jõuludele, sai nädalavahetusel katsetatud seda isuäratavat retsepti prantslasest superkokk Jean-Christophe Novelli köögist. Tänu aeglasele küpsemisele on liha nii pehme, et lausa sulab suus. Siidri-meeglasuur ja tähtaniis teevad praest üsnagi jõuluhõngulise toidu, nii et minu arust sobib suurepäraselt hapukapsa-ahjukartuli kõrvale.
1 kg seakülge (peekon) 2 keskmise suurusega sibulat 1 liiter kuiva õinasiidrit 5 sl vedelat mett paar rosmariinioksa 4-5 tüümianioksa 1 tk tähtaniisi soola pipart
*Ahi panna kuumenema 200 kraadi peale. *Sibul hakkida ning praadida klaasjaks. Sibul valada metallist ahjupotti või vormi. *Seaküljelt eemaldada kamar (pekk jätta alles) maitsestada soola ja pipraga, ning praadida kuumal pannil, pekiga pool esmalt, kuldpruuniks. *Eemaldunud rasv valada ahjupotti/vormi ja selle peale tõsta pruunistatud seakülg. *Kausis segada siider ja mesi, maitsestada soola ja pipraga ning valada lihale, lisada ka rosmariin, tüümian ja tähtaniis. *Ahjupott/vorm sulgeda kaanega või katta fooliumiga, tõsta ahju keskossa 2,5-3 tunniks küpsema. *Aeg-ajalt (u 30 minuti tagant) võtta liha ahjust välja ja määrida pealt mee-siidriseguga. *Valmis liha tõsta vormist välja, enne lahtilõikamist lasta puhata 10 minutit. *Allesjäänud vedelik kurnata läbi sõela pannile, ning kuumutada tugeval kuumusel kuni hakkab paksenema, soovikorral lisada kastmele koort.
Clafoutis on ülimalt lihtne ja maitsev magustoit, kõik koostisained tuleb lihtsalt kokku segada ja tainas vormi(desse) valada, kõige raskem osa on oodata mil magusroog ahjus küpseb, ainuüksi lõhn on juba taevalik. Valge šokolaadiga clafoutis on mmmmagus, magusust tasakaalustavad hapukad kirsid, mõnusa maitsenüansi annab apelsinikoor ja -mahl.
Neljale sööjale: 100 g jahu näpuotsaga soola 2 muna 2 munakollast 150 ml piima 1/2 vaniljekauna, seemnedeemaldada 100 ml suhkrut 70 ml värskelt pressitud apelsinimahla 1 tl riivitud apelsinikoort 70 g võid, sulatada 70-100 g valget šokolaadi(oleneb, kui suur magusasõber oled) kivideta kirsse (värskeid või kompotti) vormide määrimiseks: sulavõid ja suhkrut
*Ahi panna kuumenema 180 kraadi peale. *Jahule lisada sool, vispeldada juurde munad, segada ühtlaseks tainaks. *Valada juurde pool piima, segada ja lisada ülejäänud piim. *Lõpuks lisada suhkur, vaniljeseemned, apelsinimahl ja -koor, sulatud või ja peeneks hakitud šokolaad. *15 cm läbimõõduga kuumakindlad vormid määrida võiga ja raputada üle suhkruga, vormi põhjale laduda kirsid ja 3/4 vormi ulatuses valada tainast. *Clafoutist küpsetada ahju keskosas umbes 30 minutit, või nii kaua kuni pealt on kuldpruun. *Serveerida soojalt, peale raputada tuhksuhkurt.
Möödunud kuul kutsuti hulk toidublogijaid tutvuma El Pasha restoraniga ja nende menüüs leiduvaid toite proovima. El Pasha on Lähis-Ida restoran, kohta peab egiptlastest perekond. Omanik Khaledi sõnul pakuvad nad traditsioonilisi koduseid Egiptuse toite, mille retsepte, õpetusi ja saladusi on edasi antud põlvest-põlve. Toidud on maitsvad, tervislikud ja mitte ülemäära vürtsikad, idaalne alustamaks tutvust Lähis-Ida köögiga.
Pilt: El Pasha kodulehelt
Nii minu, kui paljude teiste kohalviibijate lemmikuteks osutusid El Pasha baklažaan ''badinžan'' ja dolma ''warak enab''. Väga maitsvad olid ka lambalihast road: ''shish kebab'' ja ''kofta kebab'', huvitava elamuse pakkus veel ''smak mahchi'' -ahvenafilee täidetud pähklite ja rosinatega.
Õhtu lemmik '' badinžan'' osutus tõeliseks maitseüllatajaks.
1 suur pommu ehk baklažaan soola oliiviõli 3 küünt küüslauku 1/4 tšillipiprakauna 3-4 sl sidrunimahla
*Pommu lõigata umbes 1 cm paksusteks viiludeks, raputada üle soolaga, laduda majapidamispaberile või marlile, peale tõsta raskus, nõrutada 45 minutit. *Pannil kuumutada õli, pommuviilud praadida mõlemilt poolt kuldpruuniks, seejärel lõigata kuubikuteks. *Purustatud küüslauk segada 1/4 tl soolaga, tšilli hakkida peeneks, kõik lisada pommule, segada läbi. *Peale niristada sidrunimahla.
Selle ja palju teisi traditsioonilisi Lähis-Ida retsepte leiab SIIT.
Ühtaegu soolane ja magus, mahe ja hapu ja mis kõige olulisem-TULINE! Kosutav soojendaja külmaks talveõhtuks.
2-3 sl (vastavalt maitsele) rohelist karripastat(vaata eelmist postitust) 350 g kanafileed 300 ml kookospiima 1 sl suhkrut 1-2 sl kalakastet 2 peotäit aedube soola 1/2 laimi mahl õli
*Pannile valada 1 sl õli, kuumutada, lisada karripasta. Segada ja kuumutada 2-3 minutit. *Karripastale lisada tükkideks lõgatud kana, segada läbi ja praadida kuni kana on küpsenud, vajadusel lisada õli. *Valada juurde kookospiim, kalakaste, suhkur, laimi mahl, vajadusel lisada soola. *Oad keeta pehmeks ja lisada karrile, segada läbi, kuumutada 3-5 minutit. *Serveerida riisi või nuudlitega.
Rohelist karripastat tehakse rohelisest tšillipiprast, on väga terav ja aromaatne pasta, kastutakse erinevate idamaisete roogade maitsestamiseks.
2-3 keskmise suurusega rohelist tšillikauna, seemned eemaldada ja hakkida 3 cm pikkune jupp ingverit, hakkida peeneks 4 küüslauguküünt, purustada 2 vart sidrunheina, tampida pehmemaks ja hakkida peeneks 1 laimi riivitud koor ja mahl 2 šalottsibulat, hakkida suur peotäis Tai basiilikut, võib asendada ka tavalise basiilikuga 1/4 tl soola 2 sl vett
*Kõik ained valada kõrgesse anumasse, purustada saumikseriga seni kuni tekib ühtlane pasta. *Kasutada koheselt või jaotada portsionideks ja sügavkülmutada.
Masendavalt hall ja sombune päev on täna, hea meelega tõmbaks teki üle pea ja magaks märtsi-aprillini, kui päike hakkab ennast rohkem näitama ja lõuna ajal on õues veel valge. Kahjuks ei ole see ka kõige parema tahtmise juures võimalik, nii et tuleb leppida paratamatusega ja pime aeg kuidagi üle elada... Sellistel uimastel nädalavahetustel on mõnus aeg maha võtta ja küpsetada midagi. Imeliselt lõhnavad ahjusoojad saiakesed teevad meele alati rõõmsaks ja aitavad ka kõige hallimatel päevadel tuju üleval hoida! Saab umbes 20 saiakest Tainas: 600 ml jahu 1 pk kuivpärmi 200 ml leiget piima 80 g toasooja võid 1 sl suhkrut 1/2 tl soola
*Jahu segada pärmi, soola ja suhkruga, lisada piim ja või ning sõtkuda ühtlaseks tainaks. Kui tainas on liiga vedel lisada vähehaaval jahu. Pigem jäägu tainas vedelam ja laua peal sõtkudes ja venitades saavutada õige konsistents, siis on kindel, et tulevad kerged ja õhulised pirukad/saiakesed. *Tainas tõsta kaussi, peale panna rätik ja tõsta sooja kohta kerkima 1 tunniks, nt 40 kraadisesse ahju. *Kerkinud tainas valada jahusele lauale ja rullida umbes 5 mm paksuseks ristkülikukuks. *Taina peale raputada riivitud juust ja sibulahelbed ja natukene ürdisoola. *Tainas keerata rulli ja lõigata 2 cm suurused jupid, taina lahtine äär keerata saiakese alla ja tõsta ahjuplaadile rätiku alla kerkima. *Ahi kuumutada 180-190 kraadini, saiakesed määrida munaga ja küpsetada ahju keskosas ca 15 minutit, kuni on ilusad kuldpruunid.
See supp sündis katse-eksituse meetodil ja osutus tõeliseks üllatajaks. Pikantse maitsega kreemjas supp sai kiidusõnu kõikidelt pereliikmetelt ja küsiti aga lisa - kokk rahul, sööjad rahul :)
500 g puhastatud ja tükeldatud kõrvitsat 4-5 keskmise suurusega kartulit 1-1,5 l köögiviljapuljongit 200 g hapukoort 70 g Parmesani või Fortet soola pipart hakitud maitserohelist
*Kooritud ja tükeldatud kartul ja kõrvits panna puljongiga keema, keeta pehmeks. (Puljongit valada nii palju, et köögiviljad oleks vedelikuga kaetud.) *Supp valada blenderisse või purustada saumikseriga ühtlaseks püreeks. *Supile lisada hapukoor ja riivitud juust, segada läbi. Vajadusel maitsestada soola ja pipraga. *Serveerida maitserohelisega.
Sain hiljuti sõbranna käest pragada, et miks mul seda retsepti pole blogisse pandud, nii head rooga peab teistega ka jagama. Parandan nüüd vea.
See retsept on pärit umbes 15 aastat vanast Kodukirjast ja sellest ajast peale olnud minu lemmik; väga maitsev ja kergesti valmiv toit argiõhtuteks.
4 muna 400 ml jahu 400 ml piima soola pipart 300 g suitsupeekonit (Saaremaa) 3-4 hakitud sibulat (mida rohkem seda parem) 2-3 purustatud küüslauguküünt õli 200 g riivitud juustu hakitud värsket peterselli
*Ahjuplaadile valada tükeldatud peekon, sibul ja küüslauk, lisada törts õli ja tõsta 200 kraadisesse ahju küpsema. *Munad, jahu ja piim segada ühtlaseks tainaks, maitsestada soola ja pipraga. *Kui peekon on pruunistunud ja sibul pehme valada peale pannkoogitainas, küpsetada 15-20 minutit, kuni tainas on muutunud kuldpruuniks. (Kui kook kerkib kõrgustesse ja tekivad nö mullid, siis teha need noaga katki.) *Raputada peale riivjuust ja küpsetada veel 5 minutit, kuni juust on sulanud ja kuldne. *Pannkook võtta ahjust välja ja raputada peale hakitud peterselli.